Moravský muškát

Táto krásne aromatická odroda bola vyšľachtená na Morave z odrôd Muškát Ottonel a Prachtraube. Vyniká svojou typickou muškátovou arómou a je medzi milovníkmi vín veľmi obľúbená. Ide o skorú varietu hrozna, ktorá je ideálna dorobenie akostných odrodových vín. Na pestovanie nie je náročná, vyhovuje jej však pôda dobre zásobená vodou a živinami. Náš Muškát zberáme medzi prvými odrodami, a to už koncom Augusta, kedy má hrozno ešte dostatok kyselín a aromatických látok v šupke. Riadeným kvasením pri nízkej teplote dokážeme vyťažiť maximum z potenciálu tejto noblesnej odrody a zvyškový cukor dotvorí príjemný ovocný pocit.

Müller Thurgau

Názov odrody úzko súvisí s jeho pôvodom. Vyšľachtil ju profesor Müller v oblasti Thurgau vo Švajčiarsku, krížením Rizlingu rýnskeho a Silvánskeho zeleného. Müller Thurgau je pestovaný najmä v strednej Európe, na Slovensku patrí medzi najrozšírenejšie biele muštové odrody, pre svoju nenáročnosť a dobré výnosy. Ide o skorú odrodu, preto nedosahuje vysokých cukornatostí, ideálny je na výrobu akostných odrodových vín, poprípade prívlastok kabinetné v dobrom ročníku. Našu „Milerku“, alebo synonymicky Rivaner zberáme medzi prvými odrodami, a to koncom augusta, keď má hrozno už zamäknuté bobule a dostatok sviežich kyselín, ktoré podporia jeho jemne muškátovú arómu.

Sauvignon

O pôvode tejto starej francúzskej odrody sa vie málo, pravdepodobne sú jeho rodičia Tramín a Cabernet sauvignon. Mimo územia Francúzska, v rámci Európy nejde o veľmi rozšírenú odrodu, viac sa rozšíril do krajín tzv. Nového Sveta – Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Ide o pomerne náročnú, stredne skorú odrodu, ktorá je veľmi náchylná na kvalitu stanoviska, pôdy a ročníka. Náš Sauvignon pestujeme na ťažšej pôde – hnedozeme, a termín zberu určujeme najmä podľa obsahu kyselín a cukornatosti na úrovni prívlastku neskorý zber. Vtedy má Sauvignon typický egrešovo – žihľavový buket a sviežu chuť.

Rizling vlašský

Pôvod tejto odrody nie je doposiaľ známy, indície však nasvedčujú tomu, že sa na územie strednej Európy dostal v Francúzska. Ide o nenáročnú, kvantitatívnu odrodu s vysokými hektárovými výnosmi a dobrou výlisnosťou. Dozrieva zväčša na úroveň akostného vína, vhodnými agrotechnickými postupmi, najmä strihom môžeme v dobrom roku získať víno s prívlastkom neskorý zber. Náš Rizling vlašský pestujeme na hlinito – kamenistej pôde a v našej oblasti má dostatok slnka. Vína z neho sú ovocné, plné s hravou decentnou kyselinou. Je to neskorá odroda, preto náš „Vlašák“ zbierame koncom septembra. Hrozno má dobrú rezistenciu voči hubovým a plesňovým ochoreniam, preto si až do zberu zvykne zachovať výbornú kvalitu.

Rizling rýnsky

Táto odroda, už podľa názvu vznikla pravdepodobne v oblasti horného toku rieky Rýn v Nemecku, krížením odrôd Heunish a Tramínu. Všeobecne ide o odrodu rozšírenú v strednej Európe, najmä v Nemecku. Postupne sa však etabluje aj mimo európsky kontinent. Ide o univerzálnu odrodu, ktorá je vhodná na dorobenie akostných vín, ako aj vín s vysokým prívlastkom.  Náš Rizling rýnsky pestujeme na ťažkej pôde s dostatkom živín, vody a minerálov, preto vína nemajú agresívnu kyselinu, sú ovocné, lahodné a vo vyššom prívlastku minerálne. Je to neskorá odroda, preto náš „Ryňák“ zbierame medzi poslednými z bielych odrôd, na prelome septembra a októbra.  V tomto období sa už zvyšuje riziko zrážok, preto treba dávať pozor na nahnívanie bobúľ. V takom prípade sa musí agrotermín zberu upraviť podľa stavu hrozna.

Devín

Názov získala táto slovenská odroda podľa hradu na sútoku Dunaja a Moravy. Bratia Česi si možno preto tento náš klenot osvojili, a pestujú ho na svojom území. Devín bol vyšľachtený z Tramínu červeného a Veltlínskeho červeno – bieleho. Táto neskorá odroda patrí medzi pestovateľsky náročnejšie, sledovať treba najmä zdravotný stav hrozna v predzberovom období. Čakanie na vysoké cukornatosti sa nemusí vyplatiť, nahnívanie hrozí najmä v rokoch v častejšími zrážkami. Náš Devín zbierame v polke októbra s cukornatosťou hrozna na prívlastok neskorý zber, alebo výber z hrozna. Preferujeme nižšie výnosy pri zachovaní prémiovej kvality hrozna. Hrozno je vhodné na krátku maceráciu, kedy sa zo šupky uvoľní do muštu viac aromatických látok.

Pálava

Táto aromatická odroda bola vyšľachtená na Morave z Tramínu červeného a Mulleru Thurgau. Vďaka svojim kvalitatívnym znakom si získava stále väčšiu obľubu zákazníkov a aj vinárov, ktorý ju pestujú. Ide o neskorú odrodu, ktorú v našich vinohradoch zberáme až v polovici októbra. V našej oblasti zaliatej slnkom a výživnou pôdou sa jej nadmieru darí, cukornatosť hrozna dosahuje zväčša prívlastok výber z hrozna. Vína z Pálavy majú bohatý, muškátovo – tramínový buket a jemný zvyškový cukor. Sú ozdobou našej produkcie a získavajú prestížne ocenenia.

Tramín červený

Táto aromatická odroda získala svoj názov pravdepodobne podľa obce Tramino v Tirolsku, kde sa pestovala už v 15.storočí. Pestuje sa takmer v celej vinárskej Európe. Vďaka ružovkastej farbe bobúľ získala odroda prídavné meno „červený“, dorába sa z nej však iba biele víno. Vďaka svojej hrubej odolnej šupke je hrozno veľmi rezistentné a vhodné na ponechanie vo vinici až do konca októbra. Vtedy má Tramín vysokú cukornatosť na výrobu vín s vysokým prívlastkom. V našich vinohradoch je Tramín červený dominantnou odrodou a zber sa uskutočňuje vo viacerých fázach podľa potreby výroby. Prvý zber v polke septembra má hrozno nižšiu cukornatosť a vyššiu výlisnosť vhodnú na výrobu akostných vín. Neskoršie zbery už sú cukornatejšie, pre výrobu vín s prívlastkom výber z hrozna, bobuľový výber. Vhodný je aj na výrobu slamových vín.