Vinohrady

Vinohrady spoločnosti Pivnica Tibava s.r.o. ležia v katastri obce Tibava, v miernom podnebí Východoslovenskej nížiny na hranici Slovenska s Ukrajinou. Tunajšia pôda, klíma a najmä vysoký počet slnečných dní sa zaslúžili o dlhú tradíciu pestovania hrozna a dorábania vína. Prvé správy o viniciach pochádzajú už z roku 1413.

Dávna tradícia vinohradníckej výroby začala ožívať po roku 1952. Dnes na ňu nadväzuje spoločnosť PIVNICA TIBAVA s.r.o., ktorá pestuje hrozno na takmer 200 ha vinohradov v lokalitách Tibava a Vyšné Nemecké. Rekultivuje staršie kvalitné vinice a zároveň každoročne realizuje i novú výsadbu.

 

Nevšedne vyrovnaná a lahodná chuť tibavských vín súvisí s tým, že vinohrady ležia na slnečných juhozápadných svahoch Vihorlatských vrchov, ktoré poskytujú jedny z najlepších pôdno-klimatických podmienok na Slovensku. Množstvo slnečných dní spolu s úrodnou pôdou dodávajú vínam nenapodobiteľnú chuť, vôňu i farbu, ich ušľachtilú a atraktívnu podobu.

Odrodová skladba našich vinohradov je veľmi pestrá, medzi bielymi odrodami dominujú Tramín červený, tradičné odrody ako Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Rulandské biele, Muller thurgau, Rizling vlašský. Zastúpenie majú aj vysoko kvalitné odrody Chardonnay, Silvánske zelené, Moravský muškát, Pálava, Devín, Sauvignon, Rulandské šedé.

Z modrých odrôd má dominantné postavenie Frankovka modrá a Svätovavrinecké. Tie dopĺňajú Cabernet sauvignon, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Alibernet, Neronet.